| Structure | Adjusatable |
|---|---|
| Package | Carton Package |
| Load Capacity | Up To 500kg Per Level |
| Load Weight | 200kg/layer |
| Loading Capacity | 100-200kg UDL Per Level |
| Product Name | Steel Shelving |
|---|---|
| Material | Steel |
| Weight Capacity | 100kg-200kg/layer |
| Surface Treatme | Powder Coated/galvanized |
| Installation | Easy Assemble And Disassemble |
| Product Name | Medium Duty Storage Rack |
|---|---|
| Material | High Quality Cold Rolled Steel |
| Weight Capacity | 200-500kg/level |
| Type | Multi-Level |
| Structure | Easy Assemble Or Welded |
| Material | Steel Q235 |
|---|---|
| Finish | Corrosion Protection |
| Size | Customzied |
| Structure | Assemble |
| Floor Capacity | Maximum 500kg/m² |
| Product Name | New Pallet Racking |
|---|---|
| Material | Steel |
| Weight Capacity | 100kg-200kg/layer |
| Surface Treatme | Powder Coated/galvanized |
| Installation | Easy Assemble And Disassemble |
| Product Name | Selective Pallet Racking |
|---|---|
| Material | Steel |
| Weight Capacity | 100kg-200kg/layer |
| Surface Treatme | Powder Coated/galvanized |
| Installation | Easy Assemble And Disassemble |
| Product Name | Pallet Shelves For Sale |
|---|---|
| Material | High Quality Cold Rolled Steel |
| Weight Capacity | 200-500kg/level |
| Type | Multi-Level |
| Structure | Easy Assemble Or Welded |
| Product Name | Pallet Shelf Ideas |
|---|---|
| Material | Steel |
| Weight Capacity | 100kg-200kg/layer |
| Surface Treatme | Powder Coated/galvanized |
| Installation | Easy Assemble And Disassemble |
| Product Name | Cantilever Racking System |
|---|---|
| Material | Steel Q235 |
| Beam Connector Type | Slotted Rivet With Safelock |
| Capacity | 250~800 Lbs (500~1500 Kgs) |
| Components | Column+base +arm+bracing |
| Name | Heavy Duty Cantilever Pallet Racking |
|---|---|
| Application | Pipe, Wood,plate, Steel Pipe, Constructure Material |
| Material | Carbon Steel Q235 |
| Capacity | 250~800 Lbs (500~1500 Kgs) |
| Usage | Industrial Rack |