| Material | Steel Q235 |
|---|---|
| Name | Heavy Duty Cantilever Warehouse Racks |
| Capacity | 250~800 Lbs (500~1500 Kgs) |
| Usage | Industrial Rack |
| Size | Customized Size |
| Product Name | Warehouse Shelving |
|---|---|
| Material | High Quality Cold Rolled Steel |
| Weight Capacity | 200-500kg/level |
| Type | Multi-Level |
| Structure | Easy Assemble Or Welded |
| Product Name | Pallet Racking Net |
|---|---|
| Material | High Quality Cold Rolled Steel |
| Weight Capacity | 200-500kg/level |
| Type | Multi-Level |
| Structure | Easy Assemble Or Welded |
| Product Name | Industrial Metal Rack Shelving |
|---|---|
| Material | High Quality Cold Rolled Steel |
| Weight Capacity | 200-500kg/level |
| Type | Multi-Level |
| Structure | Easy Assemble Or Welded |
| Material | Steel Q235/Q345, Steel Q235/245 |
|---|---|
| Finish | Corrosion Protection |
| Name | Cold Storage Racking System |
| Structure | Assemble Or Welded |
| Weight Capacity | Maximum 1500kg/pallet |
| Product Name | Cantilever Racking |
|---|---|
| Material | Steel Q235 |
| Beam Connector Type | Slotted Rivet With Safelock |
| Capacity | 250~800 Lbs (500~1500 Kgs) |
| Components | Column+base +arm+bracing |
| Product Name | Drive In Pallet Racking |
|---|---|
| Material | High Quality Cold Rolled Steel |
| Weight Capacity | 500-4000kg/pallet |
| Store Layer | 1 To 7 Layers Per Bay |
| Structure | Assemble |
| Material | Steel |
|---|---|
| Color | Red |
| Feature | Corrosion Protection, Adjustable |
| Weight Capacity | 1000kg/pallet |
| Finish | Powder-coated |
| Material | Steel Q235 |
|---|---|
| Finish | Corrosion Protection |
| Size | Customzied |
| Structure | Assemble |
| Floor Capacity | Maximum 500kg/m² |
| Product Name | Pallet Racking Solutions |
|---|---|
| Material | Steel |
| Weight Capacity | 100kg-200kg/layer |
| Surface Treatme | Powder Coated/galvanized |
| Installation | Easy Assemble And Disassemble |