| Product Name | Metal Cantilever Rack Heavy Duty |
|---|---|
| Material | Steel Q235 |
| Beam Connector Type | Slotted Rivet With Safelock |
| Capacity | 250~800 Lbs (500~1500 Kgs) |
| Components | Column+base +arm+bracing |
| Product Name | Adjustable Metal Storage Rack Manufacturers |
|---|---|
| Material | Steel Q235 |
| Weight Capacity | Maximum 4000kg/pallet |
| Structure | Assemble Or Welded |
| Store Layer | 1 To 7 Layers Per Bay |
| Material | Steel |
|---|---|
| Color | White |
| Feature | Corrosion Protection, Adjustable |
| Weight Capacity | 1000kg/pallet |
| Finish | Powder-coated |
| Material | Carbon Steel Q235 |
|---|---|
| Name | Cantilever Steel Storage Racks |
| Scale | Heavy Duty |
| Capacity | 250~800 Lbs (500~1500 Kgs) |
| Usage | Industrial Rack |
| Type | Rolling Lateral File Cabinet Furniture |
|---|---|
| Material | Metal |
| Specific Use | Filing Cabinet |
| Usage | Library,school,office,bank |
| Feature | Corrosion Protection |
| Weight Capacity | ≥800kg/lever |
|---|---|
| Drawer Rack | Adjustable |
| Standard Size | L3100*D615+315*H2000 |
| Color | RAL System / Blue, Orange Or Customized |
| Feature | Corrosion Protection |
| Weight Capacity | ≥800kg/lever |
|---|---|
| Drawer Rack | Adjustable |
| Standard Size | L2000*D615*H3100 |
| Color | RAL System / Blue, Orange Or Customized |
| Feature | Corrosion Protection |
| Product Name | Warehouse |
|---|---|
| Material | Steel Q235 |
| Weight Capacity | Maximum 4000kg/pallet |
| Structure | Assemble Or Welded |
| Store Layer | 1 To 7 Layers Per Bay |
| Product Name | Building Mezzanine Floor |
|---|---|
| Material | Steel Q235 |
| Weight Capacity | 500kg-1500kg/sqm |
| Finish | Epoxy Powder Coated |
| Type | Powder Coating |
| Item | Heavy Duty Storage Racks |
|---|---|
| Finish | Corrosion Protection |
| Material | Steel Q235/Q345, Steel Q235/245 |
| Structure | Assemble Or Welded |
| Type | Storage |