| Type | Selective Pallet Rack |
|---|---|
| Material | Metal |
| Feature | Corrosion Protection,Anti-rust,Stocked |
| Use | Warehouse Rack,Industrial,Industrial Warehouse Storage Racking |
| Finish | Powder Coating OrGalvanized,Power Coat |
| Weight Capacity | Can Be Customized |
|---|---|
| Color | Can Be Customized |
| Usage | Warehouse Storage System |
| Size | Can Be Customized |
| Packing | Standard Package |
| Product Name | Industrial Heavy Duty Drawer Steel Mould Storage Racks |
|---|---|
| Weight Capacity | ≥800kg/lever |
| Drawer Rack | Adjustable |
| Standard Size | H2000*D615+335*L3100 |
| Color | RAL System / Blue, Orange Or Customized |
| Item | Heavy Duty Cantilever Racking |
|---|---|
| Application | Pipe, Wood,plate, Steel Pipe, Constructure Material |
| Scale | Heavy Duty |
| Capacity | 250~800 Lbs (500~1500 Kgs) |
| Usage | Industrial Rack |
| Name | Warehouse Galvanized Steel Pallet |
|---|---|
| Model Number | Full Size |
| Scale | Heavy Duty |
| Capacity | 2000kg |
| Packaging Details | WITH BELT AND FILM |
| Product Name | Drawer Type Mold Racking System |
|---|---|
| Weight Capacity | ≥800kg/lever |
| Drawer Rack | Adjustable |
| Standard Size | L2000*D615*H3100 |
| Color | RAL System / Blue, Orange Or Customized |
| Material | Steel Q235 |
|---|---|
| Name | Pallet Rack Mezzanine |
| Levels | Mutil-levels |
| Color | Orange And Blue |
| Weight Capacity | Maximum 1000kg/square Meter |
| Material | Steel Q235 |
|---|---|
| Application | Pipe, Wood,plate, Steel Pipe, Constructure Material |
| Scale | Heavy Duty |
| Capacity | 500kg/arm |
| Usage | Warehouse |
| Type | Multi-Level |
|---|---|
| Use | Warehouse Rack |
| Feature | Corrosion Protection |
| Application | Warehouse, Logistics, Tyre, Auto Industry |
| Usage | Store Warehouse Wheel Tire Store |
| Material | Steel Q235B Industrial Warehouse Shelving Systems |
|---|---|
| Finish | Corrosion Protection |
| Size | Customzied |
| Structure | Assembled |
| Weight Capacity | Maximum 1500kg/pallet |