| Product Name | Cantilever Steel Storage Racks |
|---|---|
| Material | Steel Q235 |
| Beam Connector Type | Slotted Rivet With Safelock |
| Capacity | 250~800 Lbs (500~1500 Kgs) |
| Components | Column+base +arm+bracing |
| Material | Cantilever Pallet Racking |
|---|---|
| Name | Pipe, Wood,plate, Steel Pipe, Constructure Material |
| Scale | Heavy Duty |
| Capacity | 250~800 Lbs (500~1500 Kgs) |
| Application | Pipe, Wood,plate, Steel Pipe, Constructure Material |
| Product Name | Adjustable Warehouse Shelving Rack |
|---|---|
| Material | Steel |
| Weight Capacity | 100kg-200kg/layer |
| Surface Treatme | Powder Coated/galvanized |
| Installation | Easy Assemble And Disassemble |
| Material | Steel Q235/Q345, Steel Q235/245 |
|---|---|
| Finish | Corrosion Protection |
| Name | Warehouse Pallet Shelving |
| Structure | Assemble Or Welded |
| Weight Capacity | Maximum 1500kg/pallet |
| Weight Capacity | ≥800kg/lever |
|---|---|
| Drawer Rack | Adjustable |
| Standard Size | L3100*D615+335*H2000 |
| Color | RAL System / Blue, Orange Or Customized |
| Feature | Corrosion Protection |
| Product Name | Warehouse Rack Systems |
|---|---|
| Material | Steel |
| Weight Capacity | 100kg-200kg/layer |
| Surface Treatme | Powder Coated/galvanized |
| Installation | Easy Assemble And Disassemble |
| Product Name | Pallet Shelf Ideas |
|---|---|
| Material | Steel |
| Weight Capacity | 100kg-200kg/layer |
| Surface Treatme | Powder Coated/galvanized |
| Installation | Easy Assemble And Disassemble |
| Item | Heavy Duty Metal Storage Racks |
|---|---|
| Finish | Corrosion Protection |
| Material | Steel Q235/Q345, Steel Q235/245 |
| Structure | Assemble Or Welded |
| Type | Warehouse Racking, Store Shelf |
| Features | Adjustable, Durable, Easy To Assemble |
|---|---|
| Type | Industrial Rack Shelving |
| Application | Industrial, Commercial, Retail |
| Feature | Corrosion Protection, Adjustable |
| Height | 1500-11000mm |
| Material | Steel, SS400 A36 Q235 Etc |
|---|---|
| Usage | Warehouse Storage System |
| Style | Adjustable Shelf Height |
| Weight Capacity | 90kg--190kg/layer |
| Feature | Sturdy, Durable, Easy To Assemble |